Muzeum La Grace

Na jaře 2016 vznikla v Kavalíru II ve městě Terezín expozice věnovaná La Grace, jediné české školní námořní lodi, historické plachetnici, která se zrodila jako zhmotněný sen lidí nesoucích v sobě myšlenku na moře, vizi o předurčení k plavbě a nutkání pokračovat v české námořní historii. Muzeum La Grace je ale mnohem víc než jen výstava o jedné lodi. Je to mimo jiné expozice námořní historie českých zemí. Dokazuje, že ač jste třeba suchozemec, tak ať děláte, co děláte, pokud máte moře v sobě, uvnitř ho zadržet nedokážete a nakonec to musí ven. Nedá vám to spát a dožene vás to k tomu, že musíte plout. A pokud nemáte na čem plout, loď si prostě musíte postavit.

Co v expozici uvidíte?

Jejím jádrem jsou pozůstatky kýlu Nell Britt, 80 let staré dřevěné lodi podobné velikosti jako La Grace, která bohužel svou námořní pouť už uzavřela. Výstava vás seznámí s tím, co La Grace je. Dozvíte se, proč a jak vznikla a budete svědky historie její stavby v loděnici v egyptském Suezu i spuštění na moře na sklonku roku 2010. Seznámíte se s historií české námořní plavby, která je překvapivě mnohem košatější a podstatně delší než si mnozí myslí a není zdaleka omezena jen na Augustina Heřmana, inspirátora La Grace. V námořní historii byli Češi často nejen námořníky, objeviteli a korzáry, ale i kapitány lodí i ponorek a dokonce admirály flotil.

Muzeum se samozřejmě zabývá i přítomností La Grace, tím, jak loď žije, kam a jak cestuje. Na lodi je možné strávit velice netradiční odpočinkovou dovolenou, ale také týden výcviku v každodenní službě v pozici námořníka nebo absolvovat zcela oficiální námořní kurzy a kvalifikační studia. Uvidíte, kam loď pluje, co vše je tam k vidění a k zažití. Seznámíte se i s tím, jak La Grace před pár lety ztroskotala, byla zachráněna a nakonec se díky stovkám dobrovolníků i podporovatelů znovu zrodila. Vejdete do téměř skutečného podpalubí historické dřevěné plachetnice, kde získáte alespoň částečný dojem, jaké to je plavit se na podobné lodi. A nakonec se dozvíte o tom, jak si naše jediná školní loď, plující pod českou vlajkou, vedla v mezinárodních závodech plachetnic The Tall Ships Races a Lycamobile Mediterranean Tall Ships Regatta pořádaných mezinárodní organizací Sail Training International, a uvidíte, jaké trofeje si z nich přivezla. Muzeum se nachází v prostorách terezínského Kavalíru II, v sousedství podobně laděných historických expozic. Umístěním právě v Terezíně expozice zapadá do doby, ze které realita La Grace vychází, doby, kdy vznikly plány její konstrukce, stejné doby, kdy byla vybudována barokní pevnost Theresienstadt.

Akce v Muzeu La Grace v roce 2018

7.4. - Slavnostní otevírání muzea pro sezónu 2018

2.6. - Hra o pevnost - přijďte si zasoutěžit o poklad

30.6. - Pirátské Války + plavba na lodi Berounka

21.-22.7 - KanonFest - střílení z expozičních kanónů

6.10. - Josefínké slavnosti - ukázky bitvy (odpolední a večerní)

3.11. -  Halloween v muzeu LG

KanonFest 2 - 1.7.2017

Druhý ročník KanonFestu u Muzea La Grace na Kavalíru II.
Přijďte si "udělat" papíry na dělo :). Získáte glejt kanonýra a budete si moci za pár grošů z děla vystřelit sami.
Shlédnete prezentaci jednotlivých posádek, ukázky secvičenosti a střeleckého umění. Dále jsou připraveny soutěže posádek děl, návštěvníků. Čeká Vás živá kapela, taneční ukázka kankánu, pistolový souboj nebo třeba dřevěný kolotoč pro děti.
Nezapomeňte na večerní ukázky střelby s efekty...

Vstupné: 80,- / snížené 50,- / rodinné 220,- czk

Lonský ročník - foto posádky Muzea La Grace

Hra o pevnost Boyard ....ehm pevnost Terezín - 2.-4.6.2017

Muzeum La Grace se letos opět zapojí mezi organizátory Terezínských her. Stejně jako loni máte možnost přímo v Muzeu La Grace pátrat po pokladu. Přesné znění úkolu říci nemůžene, ale mohli bychom vás naladit příběhem loňským. Dcerka kapitána Júlinka onemocněla vzácnou smrtelnou nemocí. Hrozilo, že pokud ji nebude podán letkvar ze speciálních kořenících ingrediencí, stane se zombíkem jako ostatní piráti na palubě. Ovšem recept je přísně střežený a uzamčený třemi zámky.

Akce v Muzeu La Grace v roce 2017

Pohádkově laděné otevírání muzea - 15.4.2017

Hra o pevnost Boyard ....ehm pevnost Terezín - 2.-4.6.2017

KanonFest - Přijďte si vystřelit z opravdového děla - 30.6.-2.7.2017

Napouštění pevnosti s námořní bitvou - 26.8.2017

Josefínské slavnosti - 6-7.10.2017

Dušičkový speciál - 28.10.2017

Vánoční zvyky, Ježíškova námořní pošta, živý Betlém

3.12.2016 se v Muzeu La Grace a dalších částech pevnosti uskutečnila akce nazvaná Vánoční zvyky v pevnosti.

Na horní palubě jste mohli vidět námořnický Betlém, v podpalubí paní poštmistrová pomáhala psát dětem přáníčka Ježíškovi, na nádvoří pevnosti jste mohli dát dárek živému Ježíškovi, Marii a Josefovi.

Dětská přání byla předána kapitánovi La Grace přímo na lodi, lodní bocman je orazítkoval a v lahvích je svěřil Neptunovi. Snad se děti nějaké odpovědi dočkaly nebo dočkají.

Strašidýlka

Přijďte se s námi bát do Muzea la Grace v Terezíně.

V různých zákoutích muzea potkáte nemrtvé piráty, čertíky, upíry, čarodejnice a ostatní strašidýlka a nebo třeba ponorku :)

Za svitu svíček si prohlédnete muzeum nebo prostě jen přijďte postrašit vy nás :)

Od strašidel  můžete vyloudit buřta a sami si ho opéci u pekelníků. V kuchyňce budou čarodejnice vařit nejen rozličné letkvary ale i něco dobrého pro mlsné jazýčky. Loď ožije nemrtvými námořníky a expozice nemrtvými vojáky a upíry.  Ve své laboratoři pak možná zahlednete i Frankensteina.

 

Kanon Fest / Muzeum La Grace

Přijď si vystřelit z děla a získej glejt KANONÝRA. Jedinečná příležitost vyzkoušet si střelbu z děla. Akce je pořádána Historickým spolkem Bílina ve spolupráci s projektem Terezín město změny, ostatními muzei Kavalíru II. a historickými skupinami a přáteli.

Hlavní program:

Prezentace posádek jednotlivých děl, Ukázky secvičenosti a střeleckého umění posádek

Návstěvníci si mohou vyzkoušet práci kanonýra a vystřelit z děla

Soutěže posádek i návštěvníků, Vystoupení kapely, Večerní střelba

Doprovodný program:

Stránky